Academy Members

 

Members at Wayne State University


Click the name of the member to access additional information on the member's profile page.

 

Philip Abbott

Philip Abbott
Department of Political Science (emeritus)
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 1996

Gary Abrams

Gary W Abrams
Kresge Eye Institute
School of Medicine
Elected in 2015

Dora Apel

Dora Apel
Department of Art and Art History
College of Fine and Performing Arts
Elected in 2017

Ronald Aronson

Ronald Aronson
Department of History (emeritus)
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 1997

Timothy M Bates

Timothy M Bates
Department of Urban Affairs (emeritus)
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 2002

Joyce Benjamins

Joyce Benjamins
Department of Neurology
School of Medicine
Elected in 2005

Tamara L. Bray

Tamara L. Bray
Department of Anthropology
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 2017

Samuel C. Brooks

Samuel C. Brooks
Department of Biochemistry (emeritus)
School of Medicine
Elected in 1994

Jin K. Cha

Jin K. Cha
Department of Chemistry
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 2010

David Crich

David Crich
Department of Chemistry
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 2017

John Dolan

John Dolan
School of Law (emeritus)
Elected in 2010

Paula Dore-Duffy

Paula Dore-Duffy
Department of Neurology
School of Medicine
Elected in 2008

John F. Endicott

John F. Endicott
Department of Chemistry (emeritus)
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 1982

Robert N. Frank

Robert N. Frank
Department of Ophtalmology (emeritus)
School of Medicine
Elected in 1998

James G. Granneman

James G. Granneman
Department of Molecular Medicine and Genetics, and Internal Medicine
School of Medicine
Elected in 2014

Miriam Greenberg

Miriam Greenberg
Department of Biological Sciences
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 2018

Donald Haase

Donald Haase
Department of Classical and Modern Languages, Literatures, and Cultures (emeritus)
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 2011

James Hartway

James Hartway
Department of Music (emeritus)
College of Fine, Performing and Communication Arts
Elected in 1992

Linda Hazlett

Linda Hazlett
Department of Ophtalmology, Visual and Anatomical Sciences
School of Medicine
Elected in 2001

Gloria Heppner

Gloria Heppner
Department of Internal Medicine (emeritus)
School of Medicine
Elected in 1995

Raouf Ibrahim

Raouf Ibrahim
Department of Mechanical Engineering (emeritus)
College of Engineering
Elected in 2008

Joseph L. Jacobson

Joseph L. Jacobson
Department of Psychiatry and Behavioral Neurosciences
School of Medicine
Elected in 2005

Bhanu P. Jena

Bhanu P. Jena
Department of Physiology
School of Medicine
Elected in 2007

Jian-Ping Jin

Jian-Ping Jin
Department of Physiology
School of Medicine
Elected in 2016

Carl R. Johnson

Carl R. Johnson
Department of Chemistry (emeritus)
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 1979

Christopher Johnson

Christopher Johnson
Department of History (emeritus)
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 1998

Paul Karchin

Paul Karchin
Department of Physics and Astronomy
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 2013

Walter E. Kauppila

Walter E. Kauppila
Department of Physics and Astronomy (emeritus)
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 1994

David Kessel

David Kessel
Department of Pharmacology
School of Medicine
Elected in 1990

Rafail Khasminskii

Rafail Khasminskii
Department of Mathematics (emeritus)
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 2003

Albert King

Albert King
Department of Biomedical Engineering (emeritus)
College of Engineering
Elected in 1986

Julie Thompson Klein

Julie Thompson Klein
Department of English (emeritus)
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 2002

Anjaneyulu Kowluru

Anjaneyulu Kowluru, President
Department of Pharmaceutical Sciences
College of Pharmacy and Health Sciences
Elected in 2006

Renu Kowluru

Renu Kowluru
Department of Ophtalmology, Visual and Anatomical Sciences
College of Medicine
Elected in 2011

Robert P. Lisak

Robert P. Lisak
Department of Neurology
School of Medicine
Elected in 2002

Charles Lucas

Charles Lucas
Department of Surgery
School of Medicine
Elected in 1990

Harry Maisel

Harry Maisel
Department of Ophtalmology, Visual and Anatomical Sciences (emeritus)
College of Medicine
Elected in 1991

Arthur F. Marotti

Arthur F. Marotti
Department of English (emeritus)
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 2002

Orlando J. Miller

Orlando J. Miller
Department of Molecular Genetics (emeritus)
School of Medicine
Elected in 1991

Boris Mordukhovich

Boris Mordukhovich
Department of Mathematics
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 2004

Richard Osborn

Richard Osborn
Department of Management (emeritus)
School of Business Administration
Elected in 2005

Enrique M. Ostrea, Jr.

Enrique M. Ostrea, Jr.
Department of Pediatrics
School of Medicine
Elected in 2012

Alexey A Petrov

Alexey A Petrov
Department of Physics and Astronomy
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 2018

Ananda Prasad

Ananda Prasad
Department of Oncology
School of Medicine
Elected in 1992

Yaddanapudi Ravindranath

Yaddanapudi Ravindranath
Department of Pediatrics
School of Medicine
Elected in 2009

Naftali Raz

Naftali Raz
Institute of Gerontology
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 2018

John Reed

John Reed
Department of English (emeritus)
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 1979

Rita C. Richey

Rita C. Richey
Department of Instructional Technology (emeritus)
College of Education
Elected in 2002

Roberto Romero

Roberto Romero
Department of Physiology
School of Medicine
Elected in 2008

Karl W Roskamp

Karl W Roskamp
Department of Economics (emeritus)
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 1988

Brad Roth

Brad Roth
Department of Political Science
College of Liberal Arts and Sciences
School of Law
Elected in 2018

A. Paul Schaap

A. Paul Schaap
Department of Chemistry (emeritus)
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 1989

Michael Scrivener

Michael Scrivener
Department of English
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 2007

Charles A Schiffer

Charles A Schiffer
Department of Oncology
School of Medicine
Elected in 2009

H. Bernhard Schlegel

H. Bernhard Schlegel
Department of Chemistry
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 2001

Robert Sedler

Robert Sedler
School of Law
Elected in 2005

Seetha Shankaran

Seetha Shankaran
Department of Pediatrics
School of Medicine
Elected in 2006

Steven Shaviro

Steven Shaviro
Department of English
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 2008

Bonnie Sloane

Bonnie Sloane
Department of Pharmacology
School of Medicine
Elected in 1996

Melvin Small

Melvin Small
Department of History (emeritus)
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 1993

Jack Sobel

Jack Sobel
Department of Internal Medicine
School of Medicine
Elected in 2011

Robert J. Sokol

Robert J. Sokol
Department of Obstetrics and Gynecology (emeritus)
School of Medicine
Elected in 2003

Talbert Stein

Talbert Stein
Department of Physics and Astronomy (emeritus)
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 1994

Guy Stern

Guy Stern
Department of Classical and Modern Languages, Literatures & Cultures (emeritus)
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 1986

Charles J. Stivale

Charles J. Stivale
Department of Classical and Modern Languages, Literatures & Cultures
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 2000

Robert L. Thomas

Robert L. Thomas
Department of Physics and Astronomy (emeritus)
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 1991

Serge N. Vinogradov

Serge N. Vinogradov
Department of Biochemistry and Molecular Biology (emeritus)
School of Medicine
Elected in 2003

Sergei Voloshin

Sergei Voloshin
Department of Physics and Astronomy
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 2012

Le Yi Wang

Le Yi Wang
Department of Electrical and Computer Engineering
College of Engineering
Elected in 2016

Barrett Watten

Barrett Watten
Department of English
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 2014

Wei-Zen Wei

Wei-Zen Wei
Department of Cancer Biology
School of Medicine
Elected in 2011

Blaine C White

Blaine C White
Department of Emergency Medicine (emeritus)
School of Medicine
Elected in 2004

Gang George Yin

Gang George Yin
Department of Mathematics
College of Liberal Arts and Sciences
Elected in 2006

George W Ziegelmueller

George W Ziegelmueller
Department of Communications (emeritus)
College of Fine, Performing and Communication Arts
Elected in 2003

 

 

Non-resident Members


Thomas M Cormier

Thomas M Cormier
Oak Ridge National Laboratory
Elected in 2006

William L. Hase

William L. Hase
Texas Tech University
Elected in 2000 [?]

Eva Kahana

Eva Kahana
Case Western Reserve University
Elected in 1983

Steven E. Lipshultz

Steven E. Lipshultz
University at Buffalo
Elected in 2016

Arthur G. Suits

Arthur G. Suits
University of Missouri-Columbia
Elected in 2016

Barry P. Rosen

Barry P. Rosen
Florida International University                                                         
Elected in 2000

 

Past Members


 

Past Members